FANTASM - Shock Reel Cinema Film Festival
  • Mega Menu
  • FANTASM 2019 Homepage
FANTASM - A HAUNT AND HORROR CONVENTION - ORLANDO, FL - OCTOBER 11 - 13, 2019

FANTASM'S SHOCK REEL CINEMA FILM FESTIVAL
FANTASM'S Shock Reel Cinema Film Festival aims to seek out the best works horror and help to get that work seen and discussed by horror fans everywhere. The specific time and day of the Film Festival will be determined on the amount of entries and will be published before the convention.

Shock Reel Cinema Film Festival WINNERS:
Best Horror Comedy: Blood Scouts - Andrew Ochwat
Best POV / Found Footage: Virus - Christophe Rouag
Best Makeup: MATEO - Fernando Perezgil
Best Special Effects: The Animator - Trent Shy
Best Visual Effects: Horrorscope - Pol Diggler
Best Editing: Abscessed - Isaac Rodriguez
Best Short Film: MATEO - Fernando Perezgil
Best Feature Film: Misfit Heights - James Burzelic

Shock Reel Cinema Film Festival Screenings:
Location: Shock Reel Cinema Film Festival (Panzacola F3)
Time: All Weekend Long
Screening Schedule: [ Click Here for the Interactive Schedule ]

Shock Reel Cinema Film Festival Awards Ceremony:
Location: Shock Reel Cinema Film Festival (Panzacola F3)
Time: Sunday 1:00pm

SCREENING SCHEDULE:

PLEASE NOTE: Parental Descretion Highly Advised!

5:00 pm Friday - Block 1 - 4 hrs
The Box - Muhammet Enes Akdag, Muhammed Sehid Sonmez - 00:10:00
The Calling - Andy Ordonez -00:01:48
Scuttle - Harry Crossman - 00:07:58
Noctambulos (Night Owls) - Romen Rivero Gallardo - 00:08:40
Dead Air - Matt Sullivan - 00:15:49
Control - Caner Sahan - 00:06:10
NOM - Angel Hernandez Suarez - 00:10:25
Fears - German Sancho - 00:05:00
COVA HUMANA | HUMAN GRAVE - Joel Caetano - 00:10:00
Threads - Ustin Danchuck - 00:14:39
The Housewife - Chloe Carroll - 00:03:00
ENCOSTO - Joel Caetano - 00:07:00
Fearless Demon Killers - Christopher Longoria - 00:16:46
The Mark of the Devil- Ana Rosenrot, Vinicius J. Santos - 00:16:10
Yaya - Martin Gonzalez - 00:05:06
The Tinmanator - Rob Fuz - 00:04:00
Princess for Apocalypse - Raquel Juan Mestre - 00:04:31
Parched 2: HANGRY - Joe Leone - 01:18:00

10:00 pm Friday - Block 2 - 2 hrs
Timere - Folio Ralph, Adam Heloise - 00:14:58
A Murderfucker of Blood - Seiya Asano - 00:13:29
Double Bill (Blood Oaks/Sex Demon) - Joseph Vrenick, Chance Whitlatch - 00:15:11
Metaphor - Basile Vignes, Radheya Jegatheva - 00:07:54
Bella Post Mortem - Carlos Marbán Torres - 00:12:00
Keep Filming - Ilya Svetkin - 00:05:39
Mother Goose of Mutual Recursion - Abolhassan Derakhshandeh - 00:01:16
Midnight Visitor - Abby Brenker - 00:03:59
Bloody cellar - Marek Zalewski - 00:08:03
CHILDREN - Stewart Giles - 00:18:30
Violent Delights - Archie Macdonald - 00:05:36
Swipe - Niels Bourgonje - 00:05:48
The wonders of the young Ulysses - Rene Wiesner - 00:17:09
Schneewittchen - Salvo Campisano - 00:02:54
The House of Ponte - Emmanuel Ortiz - 00:10:00
The Forest of Silence - Pedro Pacheco Arlandi - 00:09:40
LUCIA - Carlos Marban Torres - 00:05:56
OFF GUARD - Daina Papadaki - 00:12:55
Is Your Daughter Home? - Vincenzo Nappi - 00:07:08
The Murder of Evelyn Cross - Jordan Hageman - 00:10:00
2 ENFORCADOS - 2 HANGED MEN - Almir Correia - 00:04:06
Spooksbury - Jon Tewksbury - 00:18:00
Peek-A-Boo - Victor Marin - 00:08:16
Embryo - Nahuel Matias Srnec - 00:16:17

10:00 am Saturday Block 1 - 2 hrs
DARA - Ilona Muntyan - 00:20:00
Jericho Road - Brian Petersen - 00:15:59
Presents - Colin MacDonald - 00:08:20
Overtime // The Love Project - Jamie Kassler - 00:08:00
Pandemia - Matias Ballistreri, Juan Salthu - 00:10:54
WHO IS WHO? - Marek Zalewski - 00:08:45
Five Course Meal - James Cadden - 00:06:00
Rats in the Walls - Miryana Sarandeva - 00:05:15
The Limits - Ulbrecht Tomas - 00:20:00
Purple Stuff - Joseph Vrenick - 00:07:49
INSIDE - Joel Caetano - 00:01:00
Solo Para Clientes - Roger Ribera - 00:05:55

1:00 pm Saturday Block 2 - 6 hrs
The Little Ghosts - Jeremy Circus - 00:28:03
Sunscapades - Ben Mitchell -00:05:14
It Comes From - Matt Keisoglu - 00:08:00
Three Minutes with Angie - Kevin McGuiness - 00:05:00
290 Poisons - Petter Baiestorf - 00:09:53
Wild As - Olivier Bonenfant - 00:04:31
EAT ME - Helena Aguilera - 00:09:00
Monster Under the Bed - Sean Aragon - 00:08:00
Look Out - Gary Davies - 00:04:17
An Inborn Desire - Mark Lenin Andrade - 00:10:00
Lay Them Straight - Robert Delesky - 00:10:00
Leica Story - Raul Mancilla - 00:18:48
THIRD KIND - Vahid Dana - 00:11:10
Verso - Joseph Victor, Ryan Russell Steele - 00:04:00
Breakfast With Benjamin - Devin Paquette, Jonny Bunch - 00:05:22
Vampires Prefer Black - Jasmine Jakupi, Addison Heath - 00:03:06
The Guild - Shiva Rodriguez - 00:14:21
FAIRY - Bugra Mert Alkayalar - 00:03:58
Precog - Matias Ballistreri - 00:01:40
Iriguchi - Edwin Haorokcham - 00:15:23
Chat Room - Berk Buyukbingol - 00:05:00
The Amulet - Martyn Harris - 00:14:56
The Host - Jacob Ward - 00:07:40
Halloween Baby - Frank Popp Jr. - 00:06:38
Happy Mother's Day - August Aguilar - 00:13:01
The Truth Will Out - Sam Mason Bell, Jessica Hunt - 01:25:00
Masked - Christoph Younes - 00:13:00
Crypto - Charles A Townsend - 00:07:16
DECOYED - Pezhmann Mokary - 00:09:58
Succubi Scry - Derek Silver - 00:04:35
ARACHNE - Dieter - Leitner, Dave Lojek - 00:04:52
My Red Ball - Esabella Strickland - 00:02:47

9:00 pm Saturday Block 3 - 3 hrs
Aurora - Thomas Negovan, Aaron Sharps - 00:30:00
Dead Air - Geoff Harmer - 00:16:25
How to Summon Your Demon - Matthew Nehez - 00:09:07
The Fate - Jose Garcia Perez - 00:08:30
The Terminus - Paul Weston - 00:19:09
The Cult - Mohsen Abdolali - 00:06:00
Experimento de Terror (2019) - Mike Lyddon - 00:22:30
The Elevator Game - Rand Einfeldt - 00:11:15
Dark Dreamer - Max Ponischowski - 00:15:00
Sweet Paranoia - Evandro Scorsin - 00:24:00
37% Pure Evil - Frank Popp Jr. - 00:20:00
Anti-Natal Frankenstein - Amanda 'Oldphan' Sukenick - 00:03:12
Mortem Happens - Austin Janowsky - 00:15:17
CASULOS / Cocoons of outer space - Joel Caetano - 00:13:00
The Plastic Godzilla of the Baltic Sea - Ambulance (a group by Reetta Neittaanmaki & Kaisa Penttila) - 00:03:06
DIO NON TI ODIA - Lord doesn't hate you - Fabrizio La Monica - 01:24:40

9:00 am Sunday Block 1 - All Finalists - 4 hrs
A Nightmare on Chocolate - Yohann Thiou, Valerie Leclair - 00:02:00
I Will Remain - Matthew Nehez - 00:15:22
Bohemian Spirit - Steven Lancefield - 00:14:15
Like and Follow - Tobias Schlage, Brent Forrest - 00:02:00
The Wedding Guest - Kevin McGuiness - 00:07:43
Blood Scouts - Andrew Ochwat - 00:07:00
NECROMAN - ERCAN ER - 00:12:21
Virus - Christophe Rouag - 00:08:54
Abscessed - Isaac Rodriguez - 00:01:41
The Witch Hunters are Coming - James Atkins - 00:12:36
Horrorscope - Pol Diggler - 00:04:30
The Animator - Trent Shy - 00:01:20
The Dead West - Students MMI App & Licence Pro MDN - 00:17:49
The Video Diaries of V.F. - Diamonique Gurny - 00:11:08
The Guild - Shiva Rodriguez - 00:14:21
Mateo - Fernando Perezgil - 00:03:50
Misfit Heights - James Burzelic - 01:37:25
FANTASM 2019 - SPONSORS
FANTASM
October 11 - 13, 2019
Rosen Shingle Creek
9939 Universal Blvd. Orlando, FL

FANTASM Instagram FANTASM YouTube Channel
info@FantasmOrlando.com
UPDATED PAGES

Autographs & Photo-Ops

THE ROCKY HORROR SHOW LIVE!

CONVENTION SCHEDULE

CONVENTION MAP

GALACTIC UNDERGROUND

NEW PAGES

HOME

HOTEL

CONVENTION MAP

Volunteering Information

Press Application

NEWS

LINNEA QUIGLEY JOINS FANTASM 2019!

Allan Trautman unable to attend!

JOHN RATZENBERGER - THE VOICE OF PIXAR - JOINS FANTASM!

CAROLINE WILLIAMS JOINS FANTASM!

FANTASM'S CREATURE CALL COSTUME CONTEST!

© 2019 Encompass Entertainment, LLC. All rights reserved. All images copyright their respective owners.